Skip to content

Praha- Stagnuje, nestaví se a ceny bytů rostou

Praze přibude 100 tisíc obyvatel. Stagnuje, nestaví se a ceny bytů rostou
..”Už teď víme, že to bude dopadat především na ty chudší. Nejvíce se budou zdražovat malé byty, studentské byty, bude se zvyšovat nájem. Nekoncentrovanost města bude generovat novou dopravu,“ uvedl už dříve serveru Koucký”..

Tereza Vilímová/Echo 24/

Málo bytů a čím dál vyšší ceny, taková je aktuální situace v Praze. Hlavní město na tom není se stavbou nových bytů dlouhodobě příliš dobře, letošní rok je ale ze statistického hlediska nejhorší. Počet zahájených bytů totiž klesl meziročně o více než 60 procent. Pokud chce zůstat Praha ekonomickým lídrem země, měla by přitom zajistit kapacity bydlení. Jinak budou podle odborníků lidé z města utíkat. Za problematickou situaci přitom můžou komplikované předpisy a zdlouhavý proces schvalování, ale také problémy kolem Metropolitního plánu Prahy.

„Za první tři čtvrtletí roku 2016 bylo v Praze zahájeno 1 555 bytů, což je o 60,8 procenta méně než ve stejném období loňského roku. Propad je způsoben kategorií bytových domů, kde počet zahájených bytů klesl meziročně o 71,6 procenta z loňských 3 033 na letošních 862 bytů,“ uvedla serveru Echo24.cz Petra Cuřínová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

I výsledky z předchozích let nebyly přitom z hlediska dlouhodobého vývoje dobré. Do Prahy se totiž podle demografických prognóz bude stěhovat více lidí, kteří ale nebudou mít kde bydlet, pokud se situace nezlepší. „Pokud má Praha zdravě růst a vytvářet podmínky pro bydlení, život, podnikání, je zapotřebí mít odpovídající bytovou kapacitu,“ uvedl serveru Echo24.cz Michal Melc ze společnosti Deloitte.

5 tisíc bytů ročně? Zatím utopie

Praha přitom v úterý schválila strategický plán města, který určuje, jak se bude hlavní město vyvíjet do roku 2030 a bytová kapacita je tam jasně stanovena. „Víme, že se do Prahy nastěhuje zhruba 100 tisíc nových obyvatel. To znamená, že je nezbytné každý rok postavit aspoň 5 tisíc nových bytů,“ uvedla serveru pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Melc uvádí ještě vyšší čísla. „V souladu s konvergencí naší ekonomiky, respektive podílu Prahy na ní, a s ohledem na demografické prognózy by se měla bytová kapacita pohybovat okolo 5,5 tisíce bytů ročně, při vyšším demografickém růstu až 6 tisíc nových bytů,“ vysvětlil Melc.

Podle ČSÚ bylo zahájených bytů v Praze mezi roky 2010 a 2015 přibližně 21,5 tisíce. V průměru se tak každý rok začalo stavět jen něco přes 3,5 tisíce bytů. Do statistiky se ale počítají také byty v rodinných domech, které jsou ale dlouhodobě stabilní, nebo také nástavby či přestavby už dokončených staveb. Zahájených bytů ve zcela nově vzniklých bytových domech je tak letos právě jen 862.

„Výsledkem je pak omezená nabídka nových bytů, deformace trhu a dochází k tomu, co dnes vidíme – stále vyšší ceny nového bydlení,“ vysvětluje důsledky nestavění nových bytů Melc, podle kterého to povede k odchodu lidí z hlavního města. „Lidé budou bydlet tam, kde k tomu budou mít podmínky, ale za prací budou dojíždět do Prahy,“ dodal. Praha tak podle něj bude vynakládat peníze na infrastrukturu, služby, ale daňové příjmy zůstanou „za hranicemi“ města.

Pomůže nový územní plán

Na vině je přitom jak komplikovaná stavební legislativa, tak aktuální politická reprezentace, myslí si Melc. Vše aktuálně komplikuje také situace na Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravoval důležitý metropolitní plán. Ten by měl v budoucnu stavění ve městě udělat příjemnějším, práce na něm se ale zastavily.

Náměstkyně pro místní rozvoj Petra Kolínská (SZ) totiž v polovině září nechala odvolat ředitele institutu Petra Hlaváčka. Důvodem byla právě příprava Metropolitního plánu a také jeho hlavní autor architekt Roman Koucký, který podle ní s městem nekomunikoval. Samotný plán přitom pochválila odborná recenzní skupina, která ho označila za inovativní.

Hlaváčka se po jeho odvolání zastala řada institucí i architektů a především kvůli tomu odešel z IPR prakticky celý tým, který metropolitní plán připravoval. Nyní musí Kolínská najít někoho, kdo by nový územní plán dokončil, a také najít nového ředitele instituce. „Náměstkyně Kolínská nám slíbila, že současnou situaci kolem metropolitního plánu vyřeší do začátku prosince, a já v tuto chvíli nemám důvod jí nevěřit,“ dodala Krnáčová.

Sám Koucký už dříve uvedl, že Praha potřebuje nový metropolitní plán, protože jinak půjde ke dnu. Podle něj město ztrácí poslední zbytky energie a Prahu pak následuje celá republika. „Pokud se bude pokračovat podle stávajícího územního plánu, nebo pokud se v novém plánu objeví podobné „regulace“, bude to mít přímý dopad na úroveň života města. Už teď víme, že to bude dopadat především na ty chudší. Nejvíce se budou zdražovat malé byty, studentské byty, bude se zvyšovat nájem. Nekoncentrovanost města bude generovat novou dopravu,“ uvedl už dříve serveru Koucký.

http://echo24.cz/a/iBjzS/praze-pribude-100-tisic-obyvatel-stagnuje-nestavi-se-a-ceny-bytu-rostou