Skip to content

Článek: Počet zaměstnanců ve stavebnictví meziročně klesl o víc než 6000 „Za snížením počtu zaměstnanců stojí setrvalý pokles celého stavebnictví…Česká republika má skutečně co dohánět, aby se mohla srovnávat s vyspělými evropskými státy..”

9. listopadu/ ČTK/ Roklen 24/

“V porovnání s prvním pololetím předkrizového roku 2008 se počet zaměstnanců i živnostníků ve stavebních firmách snížil o 56.444”

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci prvního pololetí 357.057 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 6378 méně. V porovnání s prvním pololetím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil o 56.444. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Za snížením počtu zaměstnanců stojí setrvalý pokles celého stavebnictví. Jeho růst se dlouhodobě neobejde bez infrastrukturních staveb, které jsou jeho hlavním tahounem. A tady musíme hledat příčinu problému,“ sdělil ČTK partner KPMG odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti Pavel Kliment. České stavebnictví v prvním pololetí meziročně kleslo o 9,7 procenta, inženýrské stavitelství o 12 procent.

Podle Klimenta je stavebnictví specifické v tom, že zaměstnanci, kteří z něj odejdou, se těžko vracejí zpátky. „O dělnické profese je zájem ve všech oborech. Zaměstnanců vedle stavebnictví ubylo pouze v obchodě a pohostinství,“ doplnil.

Podle Jiřího Vacka, ředitele analytické společnosti CEEC Research, která se zabývá i stavebnictvím, může být dán pokles počtu pracovníků do jisté míry zlepšenými technologiemi a mechanizací v oboru. „Ale oproti vrcholu v roce 2008 je výkon sektoru o více než sto miliard korun nižší. Proto je i hlavní příčinou poklesu,“ dodal Vacek.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že pokles zaměstnanosti ve stavebnictví nemá v jiných oborech obdobu. „Stavebnictví je stále na pokraji zájmu. I přesto, co uvádí programové prohlášení vlády. Klesající počet zaměstnanců je způsoben hlavně trvale klesající zakázkou,“ dodal.

Podle některých odborníků je srovnávání s rekordním rokem 2008 neobjektivní. „Sektor se nacházel ve stavu, kdy firmy neměly vůbec problém sehnat zakázky. Naopak řešily, kde sehnat dostatek rukou, které by tyto zakázky mohly vůbec zrealizovat. Nestačil už ani import pracovních sil z blízkých zemí, uvažovalo se o získávání pracovníků ze vzdálenějších oblastí, například Asie. Aktuálně mají firmy vytížené své kapacity v průměru na 93 procent,“ řekl Vacek.

Matyáš však nesouhlasí s tím, že by české stavebnictví bylo v roce 2008 přehřáté. „Česká republika má skutečně co dohánět, aby se mohla srovnávat s vyspělými evropskými státy,“ doplnil.

http://roklen24.cz/a/iF4jn/pocet-zamestnancu-ve-stavebnictvi-mezirocne-klesl-o-vic-nez-6000