Skip to content

Článek: Pražská radní Kolínská prosila o pomoc s plánem Plzeň. Neuspěla

NOVÉ 30. října 2016

Tereza Vilímová

KDO DODĚLÁ METROPOLITNÍ PLÁN?

Příprava důležitého Metropolitního plánu se zasekla poté, co náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) odvolala ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Kvůli němu dal totiž výpověď celý tým pracující na územním plánu v čele s architektem Romanem Kouckým. Kolínská se nyní snaží najít někoho, kdo by plán dotáhl do konce. O pomoc proto poprosila v celku paradoxně plzeňský magistrát. Tam se totiž na územním plánu podílel Koucký, kvůli kterému k odvolání ředitele došlo a který vadil nejvíce.

„Mohu potvrdit, že paní náměstkyně Petra Kolínská se mnou v pondělí jednala o možné spolupráci města Plzně, respektive příslušné příspěvkové organizace Útvar koncepce a rozvoje, a to na dokončení Metropolitního plánu,“ uvedl serveru Echo24.cz náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář.

Spolupráce nakonec nedopadla. „Vzájemné představy o formě a rozsahu spolupráce se rozcházely,“ dodal Šindelář. Plzeň má podle něj navíc před sebou řadu náročných projektů, jako je například Strategický plán města nebo územní studie pro významné zastavitelné plochy, a proto spolupráci odmítl. Také poznamenal, že plzeňský územní plán, který město schválilo letos v září, vznikal i ve spolupráci s Kouckým.

“V Plzni jsme byli právě proto, že jejich územní plán vychází z metodiky pana Kouckého. Z kapacitních důvodů však k dohodě nedošlo,” uvedla serveru Echo24.cz Kolínská.

Koucký byl přitom hlavním důvodem, proč byl odvolán Hlaváček. Kolínská Hlaváčkovo odvolání zdůvodnila tím, že odmítl odvolat Kouckého. Ten podle ní nekomunikoval, nebyl ochotný zapracovávat požadavky města a nechtěl, aby mu do práce kdokoliv mluvil. Zpochybňovala i kvalitu plánu jako celku.

Práce Kouckého a jeho týmu přitom ocenila pracovní skupina odborníků, která plán označila za kvalitní a inovativní. Právě po vyjádření pracovní skupiny ale přišlo odvolání Hlaváčka. Na jeho podporu se poté začali ozývat odborníci. Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti odvolání. Podporu mu vyjádřil také Akademický senát Fakulty architektury ČVUT. V úterý vyjádřil nesouhlas s odvoláním architekt a předseda Gremiální rady IPR Martin Rajniš.