Skip to content

Bajky: Bajka o ledním medvědovi

V pražské zoologické zahradě se zvířátka rozhodla, že postaví nový pavilon pro ledního medvěda. Přihlásila se žába a kvákala : MY to dokážeme. Zvířátka žábě věřila a protože toho o ledním medvědovi a stavění pavilonů nic moc nevěděla, a raději se neptala, kdo je MY. Panda sice ledního medvěda už viděla, ale myslela spíš na pavilon, a tak pověřila žábu, aby to tedy zařídila.

Aby mohla žába postavit nový pavilon, vyhnala starého hodného ledního medvěda. Sojce se nepodařilo přesvědčit zbytek zvířátek v zoo, že žába kváká nazdařbůh a nemá žádný plán.

Liška ryšavá, a rys ostrovid se usmívali pod vousy, a ostatní zvířátka jen tak koukala, a protože o tom nic nevěděla, tak jen pokyvovala hlavami a mručela.

A protože se žádné zvířátko medvěda nezastalo, tak ze zoo odešel do dalekých krajů a sním i všichni jeho kamarádi, pracovití bobři.

Žábě radil pejsek s kočičkou, protože kdysi něco o ledním medvědovi a pavilonech slyšeli, ale stejně se šli poradit s pelikánem, který znal ledního medvěda velmi dobře. A tak je napadlo, jestli by raději neměli postavit ten pavilon pro pelikána. Pelikán se ale tak velkého pavilonu bál a poradil jim, ať tedy ledního medvěda najde vzácný zelený jelen, který všechno ví, a už dříve našel spoustu jiných zvířátek, i když byli všechny malé.

Jelen jednoho ledního medvěda znal, ale ten žil v pohodlném rozhlehlém pavilonu ve švýcarských horách a jelenovi vzkázal, že má starého medvěda rád, a že raději zůstane v klidu doma.

Jelen se tedy rozhodl, že najde jiného medvěda, jenže najednou pejsek ani kočička ani myš nevěděli, kde vlastně takového velkého silného medvěda najít. Když došli na Kulatý palouk, tak zjistili, že tamní zvířátka nemají lední medvědy rády a jednoho už vypudili. A s jelenem se nechtěli ani bavit.

Tak se jelen, spolu s žábou, pejskem, kočičkou a myší vypravili po dalekých krajích hledat ledního medvěda. Chodili, hledali, ptali se a žádného ledního medvěda nenašli. A hnědí medvědi věděli, a měli k lednímu medvědovi úctu. Většina zvířátek, které potkali, kroutila hlavou a také nevěděli. Potkali pár jiných malých zvířátek, které by rády bydlely ve velkém pavilonu pro lední medvědy, ale jelen věděl, že s těmi by u pandy nepochodil.

A tak se s prázdnou do zoologické zahrady vrátili, pejsek s kočičkou a myš dělali, že se nic nestalo, a jen tak poštěkávali a mňoukali, a jelen ostudou zrudnul. Nakonec nenašli ani žádného jiného pracovitého bobra, a tak pavilon postavila ostatní zvířátka.

A když pak pavilon postavili, zjistila zvířátka, že postavili Pavilon opic. A moc se na žábu zlobili, cože jim to svým kvákáním způsobila.

Poučení : bourat umí každý, ale stavět jen někdo, a kde není plán, tam je cesta zbytečná