Skip to content

Jistě, paní náměstkyně

Respekt / 24.9.2016 /  Jaroslav Spurný

Pražští zelení komplikují budoucnost české metropole

Strana zelených v současné době nedrží pro svou politickou budoucnost v ruce nic důležitějšího než šanci ovlivnit, jak bude za pár desítek let vypadat česká metropole. Nikde jinde nemá konkrétní moc voličům ukázat, že bojuje za jejich zájmy. Přesto zelená náměstkyně pražského magistrátu Petra Kolínská minulý týden odvolala všeobecně uznávaného šéfa instituce, která pracovala na mantinelech pro rozvoj města (a instituce, jejíž výstupy současně korespondují s ideovými plány zelených). Jde navíc o velké peníze: pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) pracuje na projektu, který bude usměrňovat investice v řádech desítek miliard korun. Proč se vlastně zelení, jejichž volební perspektivy nejsou nijak růžové, vzdávají své jedinečné šance?

Janoušek už víckrát ne

V půli září, týden před svým rozhodnutím odvolat ředitele IPR Petra Hlaváčka, obcházela Petra Kolínská zástupce všech magistrátních stran. V ruce držela čerstvou zprávu expertní komise, jež posuzovala kvality Metropolitního plánu. Na tomto zásadním dokumentu, který definuje pravidla pro budoucí rozvoj hlavního města, pracuje speciální tým v IPR už čtyři roky. Potřeba sdělit kolegům rozhodnutí komise (že tým pracuje dobře a není důvod pro žádnou změnu) byla dána důležitostí úkolu.
Skoro nikdo dnes už nahlas nepochybuje o tom, že Praha potřebuje „noty“ pro to, aby se začala vyvíjet podle potřeb občanů, a nikoli lobbistů – jako byl třeba Roman Janoušek. Uvnitř Prahy je tolik volných stavebních míst, že by se na nich dalo postavit město velikosti Brna. Metropolitní plán, na němž od roku 2012 pracuje tým architekta Romana Kouckého, přinášel komplexní návrh, jak v Praze stavět, jak udržovat zeleň a jak rozšiřovat plochy pro sport a volný čas. Plán inspiroval ke stejnému záměru další česká města a naprosto mění normy a zvyklosti, které dosud dovolovaly investorům postavit prakticky kdekoli cokoli.
Zelení nejprve za éry náměstka primátora Matěje Stropnického a potom i za působení Petry Kolínské vždy drželi nad IPR ochrannou ruku před developery, jimž Metropolitní plán komplikoval obchody. Zároveň bylo celou dobu veřejným tajemstvím, že architekty a urbanisty z institutu irituje, že Stropnický odmítá v debatě o podobě města jakékoli obecné kompromisy. Odvolání Petra Hlaváčka na návrh Petry Kolínské tedy logicky vyvolalo okamžitou reakci. Výpověď dal Roman Koucký a následovalo ho třináct z patnácti členů jeho týmu. Je ohroženo dopracování plánu a v tento okamžik není vůbec jasné, jak a co se bude v Praze v dalších letech stavět. Strana zelených přišla o svůj možný volební trumf.

Ironie místo „provedu“

„Poté co pan Koucký pověsil na stránky IPR kritiku výsledků expertní komise, v níž odmítl její připomínky, jsem chtěla po řediteli Hlaváčkovi, aby ho odvolal. Když odmítl, nezbylo než odvolat jeho a pak prosadit konec pana Kouckého,“ vysvětluje své důvody náměstkyně Kolínská. Dodejme, že komise Kouckého práci ve své zprávě obecně chválila. Faktem je, že na její dílčí připomínky zareagoval před dvěma týdny Roman Koucký veřejným elaborátem, v němž s jistým ironickým patosem slibuje, že se bude všemi připomínkami zabývat. Petře Kolínské tato ironie místo jasného „provedu“ přišla prý až příliš za hranou. Navzdory čerstvým slibům pražského zastupitelstva se rozhodla navrhnout okamžité Hlaváčkovo odvolání. Prosadit odvolání v městské radě bylo jednoduché – sociální demokraté i ANO dávají už dva roky najevo, že se jim hodně liberální práce IPR i tvorba Metropolitního plánu moc nelíbí.
Nikdo ze znalců pražských poměrů současně nevěří, že Kolínská riskuje otevřenou budoucnost Prahy i pověst své strany jen proto, že se jí zdají nějaké poznámky příliš ironické. Po pravděpodobnějším vysvětlení není nutné dlouho pátrat. Zmíněný šéf zelených Stropnický dlouhé měsíce bombarduje veřejnost výroky, z nichž je jasné, že Petra Hlaváčka i Romana Kouckého považuje za zrádce, kteří za jeho zády vyjednali třeba s primátorkou Adrianou Krnáčovou některé kompromisy v Pražských stavebních předpisech, jež jsou s Metropolitním plánem svázané. Je prostě evidentní, že Kolínská odvolala Hlaváčka na přání svého nekompromisního – a v konfliktech, jak známo, zcela nesmiřitelného – šéfa. „Bylo to mé rozhodnutí,“ stojí na svém Kolínská.
Metropolitní plán měl být původně hotov do konce listopadu a pak se o něm měla vést tříletá veřejná i odborná diskuse. Že by tým, který má dvouměsíční výpovědní lhůtu, mohl práci do konce listopadu dodělat, se shoduje Kolínská i pověřený šéf IPR Ondřej Boháč. „Nevíme ale, kdo povede za IPR tu odbornou debatu, když bude současný tým pryč. Je to na mně, ale odpovědět vám teď neumím,“ říká Boháč. Podle Kolínské půjde debata zvládnout i s novým týmem. Matěj Stropnický na otázky ohledně budoucnosti debat o podobě Prahy nereagoval.
https://www.respekt.cz/tydenik/2016/39/jiste-pani-namestkyne?issueId=100133